oplaty za prad i wode

Forum na temat życia na Malcie.

oplaty za prad i wode

Postprzez athene » 17 Maj 2011, 12:20

Witam wszystkich :) Mam wielka prosbe do was, moji maltanscy znajomi mowia ze bardzo drogi jest prad na malcie,srednio co 2,3 miesiace jakies 600 euro.Mozecie mi powiedziec ile wy placicie za prad , wode i gaz na miesiac ?Napewno zalezy to od wielkosci rodziny ,moja rodzina to 3 osoby ,ja maz i corka.No i zazlezy czy sie gotyje na gazie czy na pradzie. Z gory bardzo dziekuje .
athene

Re: oplaty za prad i wode

Postprzez Mika » 17 Maj 2011, 13:05

Jeśli o nas chodzi to za prąd za pół roku zapłaciliśmy jakieś 250-270 euro (płaciliśmy z góry po 50 euro miesięcznie i na koniec landlord oddał nam nadpłatę).

Ceny nieznacznie się różnią w zależności od średniego zużycia, ale wg mnie nie jest drogi.
My cały czas używaliśmy klimatyzacji, osuszacza powietrza, bojler na prąd i kuchenka też, do tego 2 laptopy i tv lcd.

Wodę mieliśmy za darmo także nie wiem ile kosztuje.
www.AveRock.pl \,,/
Awatar użytkownika
Mika

Miejscowość: Hilversum

Postprzez athene » 18 Maj 2011, 08:47

dziekuje za twoja odpowiedz , ja nie wiem za co moi znajomi placa az tyle? Moze lepiej jest placic z gory wtedy taniej licza ? Zmartwili mnie bardzo poniewaz chcemy sie przeprowadzic na stale,mamy 2 letnia corke narazie nie bede mgla pracowac .,a jezeli juz to tylko na nicaly etat. I nie chcialabym sie potem martwic jak powiazac koniec z koncem.Ale twoja odpowiedz podniosla mnie na duchu :)
athene

Postprzez athene » 18 Maj 2011, 08:48

sorry ,zapomnialam spytac jak w zime wychodzicie , czy duzo trzeba sie dogzewac?
athene

Postprzez Mika » 18 Maj 2011, 14:27

My byliśmy od października do końca kwietnia, więc praktycznie cały czas grzaliśmy klimą, a przez wilgoć, która jest na Malcie czymś normalnym dochodził do tego osuszacz włączony prawie 24h/dobę.
To czy płacisz z góry czy nie nie powinno miec znaczenia, bo nasz landlord zobaczył ile jednostek zużyliśmy i pomnożył to przez koszt za jednostkę (nie wiem dokładnie ile to wychodziło, ale chyba coś ok. 50 centów, nie jestem pewna, ale w internecie chyba można gdzieś znaleźć)
www.AveRock.pl \,,/
Awatar użytkownika
Mika

Postprzez athene » 18 Maj 2011, 16:22

dzięki :D
athene

Postprzez Truskaweczka » 18 Maj 2011, 19:53

Witajcie, jeśli chodzi o rachunki za prąd i wodę to jestem bardzo na bieżąco ponieważ sama jestem zaskoczona, że są stosunkowo wysokie :) Mieszkam w St. Paul's Bay od końca lutego i mogę Wam napisać jak to się u nas przedstawiało. Mam pod ręką nasze rachunki za pierwsze dwa miesiące. W mieszkaniu była nas czwórka, więc 4 laptopy, dwa bojlery na prąd (nie były włączone non stop) no i standardowo: tv LCD, mikrofalówka, toster, lodówka, pralka, żelazko, piekarnik:). Jeśli chodzi o zużycie prądu i wody to w pierwszym miesiącu zaszaleliśmy;), było chłodno więc dogrzewaliśmy się klimą no i nie zdawaliśmy sobie sprawy, że nabije nam to taki rachunek, bo 460 euro za prąd i 94 euro za wodę. W drugim miesiącu ograniczyliśmy już klimę, było cieplej i rachunek za 5 tygodni wynosił120 euro za wodę i 200 euro za prąd. Znając zużycie można sobie wyliczyć kwotę do zapłaty na stronie http://www.wsc.com.mt/%28S%28ax0m5zzo1t ... =61&MLEV=1

Co ciekawe rachunek nie zależy tylko i wyłącznie od zużycia ale przede wszystkim od ilości osób w mieszkaniu i okresu w jakim nastąpiło to zużycie.
W naszym przypadku gdybyśmy zgłosili się do WSC z ID card i zaświadczeniem o zatrudnieniu, rachunki mogłyby zmaleć o ok 1/4. Nie zrobiliśmy tego ponieważ na początku byliśmy tego zupełnie nieświadomi i dlatego też w rubryce ilość osób uwzględniane było zero (standard dla wynajmowanych mieszkań).

Nie wiem z czego to dokładnie wynika pewnie poniekąd z proekologicznej polityki firmy, no i zapewne z ciągłego deficytu wody na Malcie.

Jestem zaskoczona tak niskimi rachunkami Miki!
Awatar użytkownika
Truskaweczka

Miejscowość: Poznań/St Paul's Bay

Postprzez Mika » 18 Maj 2011, 20:32

No to ja też jestem zaskoczona, może nasz landlord ma zniżki bo jest właścicielem całego bloku z 14 mieszkaniami, a wody nam nie doliczył, bo jak to powiedział "jest z garażu" ;) (ale nie różniła sie od normalnej wody w maltańskich kranach - śmierdziała tak samo :P )
Ale jak na stronie patrzelismy na ceny za jednostki to faktycznie były różnice w zależności od średniego zużycia, ale nie aż tak rażące. Byłam pewna że zużyliśmy dużo, bo klima chodziła non stop, bojler też no i lubie gotować ;) Ale przez 6 m-cy zużyliśmy ok 400 jednostek (nie pamiętam dokładnie).
Czyli rachunki pewnie są kwestią szczęścia, na jakie mieszkanie się trafi ;)
www.AveRock.pl \,,/
Awatar użytkownika
Mika

Postprzez orchidea04 » 18 Maj 2011, 20:36

To ja już się boję moich rachunków skoro mam takiego landlorda jakiego mam ;)
www.ratunku-co-robic.ownlog.com
konsultantka Avon
Awatar użytkownika
orchidea04

Miejscowość: Bugibba / Częstochowa

Postprzez Truskaweczka » 18 Maj 2011, 21:05

Mika, no to fajnie trafiliście z tą wodą no i w ogóle chyba jakiś energooszczędny sprzęt mieliście. Choć my tu jesteśmy pierwszymi lokatorami i wszystko jest nowe, więc tez powinno być energooszczędne. W pierwszym miesiącu mieliśmy ponad 1400 jednostek prądu, a w drugim prawie 900 no i ok 20 metrów wody miesięcznie. Mamy dostęp do licznika więc wykluczona jest nieuczciwość landlorda, swoją drogą są to nasi sąsiedzi i absolutnie nie mamy na co narzekać.

Orchidea my jak na 4 osoby mamy dość duże zużycie. Jeśli masz dostęp do liczników to zawsze możesz sobie policzyć rachunek na tym kalkulatorze ze stronki:) Może Twój landlord też ma jakąś "wodę z garażu" to tym bardziej nie masz się czym martwić:)
Awatar użytkownika
Truskaweczka

Miejscowość: Poznań/St Paul's Bay

Następna

Wróć do Dyskusje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość