Menu

Moje pierwsze mieszkanie – poradnik kupującego

14 maja 2019 - Nowe mieszkania
Moje pierwsze mieszkanie – poradnik kupującego

Kupujesz swoje pierwsze mieszkanie i jesteś przerażony? Rozumiem, wiele osób czuje się podobnie w takiej sytuacji. Choć zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, w końcu często podejmujemy decyzję na całe życie, to jednak nie ma co panikować – odpowiednie przygotowanie sprawi, że transakcja przebiegnie sprawnie.

Czego najbardziej boją się klienci? Po pierwsze tego, że deweloperzbankrutuje, stanie się niewypłacalny i nie dokończy inwestycji, w efekcie czego oni nie będą mieli gdzie mieszkać, a co gorsza jeszcze będą musieli spłacać kredyt na mieszkanie którego nie ma.

Po pierwsze – prawo budowalne zmieniło się mocno na korzyść kupujących. Chroni ich interesy, a na dewelopera nakłada liczne zobowiązania, które mają klienta zabezpieczyć. Po drugie kupując mieszkania deweloperskie sam musisz zachować odpowiednią ostrożność. Sprawdź dewelopera, od którego kupujesz mieszkanie. Wykorzystaj wyszukiwarkę google wpisując do niej frazę deweloperopinie. Jeśli jacyś klienci mieli z nim problem – na pewno podzielili się tymi informacjami w sieci.

Po drugie nie szukaj po omacku. Stracisz tylko czas, którego pewnie i tak ciągle masz za mało. Określ dokładnie jakiego mieszkania szukasz. Najlepiej wypisz na kartce wszystkie aspekty, na których ci zależy. Możesz określić metraż, ilość pomieszczeń, wielkość poszczególnych pokoi, piętro, lokalizację i szereg innych parametrów, które są dla ciebie ważne. Im dokładniej ocenisz swoje potrzeby tym łatwiej będzie ci znaleźć to wymarzone mieszkanie.

Jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt przed rozpoczęciem poszukiwań zorientuj się na jakie wsparcie finansowe banku możesz liczyć. Nie zaczynaj od końca  czyli najpierw szukam mieszkania, a potem pomyślę jak sfinansować zakup. Może się bowiem okazać, że nie masz środków na to mieszkanie które wybrałeś i tylko straciłeś czas. Dlatego najpierw udaj się do banku, a dopiero potem szukaj dewelopera.

Bądź cierpliwy i nie działaj pochopnie. Kupno mieszkania to poważna decyzja, dlatego powinna być odpowiednio przemyślana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *